STM32F103RCT7
STM32F103RCT7 STM32F103RCT7 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F103RCT7
STM32F103RCT7 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F103RCT7 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32 F1
PackagingTray
Unit-Weight0.012088 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-CaseLQFP-64
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier-Device-Package64-LQFP (10x10)
Number-of-I-O51 I/O
Speed72MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size48K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsDMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
ConnectivityCAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size256KB (256K x 8)
Data-ConvertersA/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 3.6 V
Interface-TypeCAN I2C SPI USART
CoreARM Cortex M3
Processor-SeriesARM Cortex-M
Data-Bus-Width32 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency72 MHz
Number-of-ADC-Channels16 ADC Channels
Input/output51 I/O
Data-RAM-Size48 kB
Number-of-Timers-Counters11 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Product Details
__
The STM32F103xx medium-density performance line family incorporates the high performance ARM Cortex™-M3 32-bit RISC core operating at a 72 MHz frequency, high speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and SRAM up to 20 Kbytes), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses. All devices offer two 12-bit ADCs, three general purpose 16-bit timers plus one PWM timer, as well as standard and advanced ommunication interfaces: up to two I2Cs and SPIs, three USARTs, an USB and a CAN.
STM32F103RCT7
Features
  • ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU Core
    – 72 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
    – Single-cycle multiplication and hardware division
  • Memories
    – 64 or 128 Kbytes of Flash memory
    – 20 Kbytes of SRAM
  • Clock, reset and supply management
    – 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
    – POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
    – 4-to-16 MHz crystal oscillator
    – Internal 8 MHz factory-trimmed RC
    – Internal 40 kHz RC
    – PLL for CPU clock
    – 32 kHz oscillator for RTC with calibration
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback