NCP1027P100
NCP1027P100 NCP1027P100 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1027P100
NCP1027P100 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1027P100 In Stock
Product Details
__
The NCP1027 offers a new solution targeting output power levels from a few watts up to 15 W in a universal mains flyback application. Our proprietary high−voltage technology lets us include a power MOSFET together with a startup current source, all directly connected to the bulk capacitor. To prevent lethal runaway in low input voltage conditions, an adjustable brown−out circuitry blocks the activity until sufficient input level is reached.
Features
• Built−in 700 V MOSFET with Typical RDS(on) of 5.8 Ω, TJ = 25°C
• Current−Mode Fixed Frequency Operation: 65 kHz and 100 kHz
• Fixed Peak Current of 800 mA
• Skip−Cycle Operation at Low Peak Currents
• Internal Current Source for Clean and Lossless Startup Sequence
• Auto−Recovery Output Short Circuit Protection with Timer−Based Detection
• Auto−Recovery Overvoltage Protection with Auxiliary Winding Operation
• Programmable Brown−Out Input for Low Input Voltage Detection
• Programmable Over Power Protection
• Input to Permanently Latchoff the Part
• Internal Frequency Jittering for Improved EMI Signature
• Extended Duty Cycle Operation to 80% Typical
• No−Load Input Standby Power of 85 mW @ 265 Vac
• 500 mW Loaded, Input Power of 715 mW @ 230 Vac
• These Devices are Pb−Free and are RoHS Compliant
Typical Applications
• Medium Power AC−DC Adapters for Chargers
• Auxiliary/Standby Power Supplies for ATX and TVS Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback