PCW1J-R24-BAB104L
PCW1J-R24-BAB104L PCW1J-R24-BAB104L - Brand New BOURNS Rotary Potentiometers, Rheostats
Get Quote
Buy Now
PCW1J-R24-BAB104L
PCW1J-R24-BAB104L - Brand New BOURNS Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer Part No: PCW1J-R24-BAB104L In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPC-Slimline
PackagingTray
Termination-StylePCB Pins
Mounting-TypePanel Mount
Watt0.75W, 3/4W
TaperLinear
Resistance-Ohms100k
Tolerance±20%
Temperature-Coefficient±1000ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Valve ActuatorSlotted
Actuator-Length0.945" (24.00mm)
Bushing-ThreadM9 x 0.75
Built-in-SwitchNone
Number-of-Gangs1 Gang
Number-of-Turns1 Turn
Rotation300°
Resistive-MaterialConductive Plastic
Actuator-Diameter0.236" (6.00mm)
Features
■ RoHS compliant*
■ Space saving design
■ Wide range of resistance values
■ PC pin or solder lug terminals
■ Metric shaft and bushing option
■ Mounting brackets available
■ Linear or audio taper versions
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback