SN74ALS240ADW
SN74ALS240ADW SN74ALS240ADW - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
SN74ALS240ADW
SN74ALS240ADW - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: SN74ALS240ADW In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ALS
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.017662 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-20
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-Type3-State
Number-of-Channels8 Channels
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package20-SOIC
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low15mA, 24mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number-of-Bits-per-Element4
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
PolarityInverting
Operating-Supply-Current23 uA
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Logic-FamilyALS
Propagation Delay9 ns at 4.5 V to 5.5 V
High-Level-Output-Current- 15 mA
Low-Level-Output-Current24 mA