AT29LV040A-15JI
AT29LV040A-15JI AT29LV040A-15JI - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT29LV040A-15JI
AT29LV040A-15JI - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT29LV040A-15JI Out of Stock
Series-
PackagingTube
Package-Case32-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package32-PLCC
Memory Capacity4M (512K x 8)
Description
The AT29LV040A is a 3-volt only in-system Flash Programmable and Erasable Read Only Memory (PEROM). Its 4 megabits of memory is organized as 524,288 words by 8 bits. Manufactured with Atmel’s advanced nonvolatile CMOS EEPROM technology, the device offers access times to 150 ns, and a low 54 mW power dissipation. When the device is deselected, the CMOS standby current is less than 40 µA. The device endurance is such that any sector can typically be written to in excess of 10,000 times. The programming algorithm is compatible with other devices in Atmel’s 3-volt only Flash memories.
Features
• Single Voltage, Range 3V to 3.6V Supply
• 3-volt Only Read and Write Operation
• Software Protected Programming
• Fast Read Access Time – 150 ns
• Low Power Dissipation
– 15 mA Active Current
– 40 µA CMOS Standby Current
• Sector Program Operation
– Single Cycle Reprogram (Erase and Program)
– 2048 Sectors (256 Bytes/Sector)
– Internal Address and Data Latches for 256 Bytes
• Two 16K Bytes Boot Blocks with Lockout
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
• Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback