BAW101S-7
BAW101S-7 BAW101S-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
BAW101S-7
BAW101S-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: BAW101S-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part-StatusActive
Diode-Configuration2 Independent
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max300V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode250mA (DC)
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 100mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr50ns
Current-Reverse-Leakage-Vr150nA @ 250V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier-Device-PackageSOT-363
Base-Part-NumberBAW101S
Features
• Fast Switching Speed: max. 50ns
• High Reverse Breakdown Voltage: 300V
• Two Electrically Isolated Elements in a Single Compact Package
• Low Leakage Current: 150nA at Room Temperature
• Lead, Halogen and Antimony Free, RoHS Compliant (Note 3)
• "Green" Device (Note 4)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback