3750S-1-103L
3750S-1-103L 3750S-1-103L - Brand New BOURNS Rotary Potentiometers, Rheostats
Get Quote
Buy Now
3750S-1-103L
3750S-1-103L - Brand New BOURNS Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer Part No: 3750S-1-103L In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryRotary Potentiometers, Rheostats
Series3750
PackagingBulk
Termination-StyleSolder Turret
Mounting-TypeServo Mount
Watt1W
TaperLinear
Resistance-Ohms10k
Tolerance±5%
Temperature-Coefficient±50ppm/°C
Adjustment-Type-
Valve ActuatorRound
Actuator-Length0.375" (9.53mm)
Bushing-Thread-
Built-in-SwitchNone
Number-of-Gangs1 Gang
Number-of-Turns10 Turns
Rotation3600°
Resistive-MaterialWirewound
Actuator-Diameter0.0935" (2.37mm)
Features
■ Servo mount
■ Excellent resolution
■ Non-standard features and specifications available
■ Small diameter
■ High rotational life
■ RoHS compliant*
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback