1N4004-TP
1N4004-TP 1N4004-TP - Brand New Micro Commercial Components (MCC) Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
1N4004-TP
1N4004-TP - Brand New Micro Commercial Components (MCC) Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 1N4004-TP In Stock
Contact us
ManufacturerMicro Commercial Components (MCC)
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series1N40
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.010935 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-41
ConfigurationSingle
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 400V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr2μs
Capacitance-Vr-F15pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage1.0 V
Vr-Reverse-Voltage400 V
Ir-Reverse-Current5 uA
If-Forward-Current1 A
Max-Surge-Current30 A
Recovery-Time2 us
Features
• Low Current Leakageand Low Cost
• Lead Free Finish/RoHS Compliant (Note1) · Epoxy meets UL 94 V-0 flammability rating
· Moisture Sensitivity Level 1 ("P"Suffix designates Compliant. See ordering information)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay