30CTQ060-1
30CTQ060-1 30CTQ060-1 - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
30CTQ060-1
30CTQ060-1 - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: 30CTQ060-1 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Card-TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number-of-Positions-Bay-Row6
Number-of-Positions12 Positions
Card-Thickness0.031" (0.79mm)
Number-of-Rows2 Rows
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting-TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact-MaterialBeryllium Copper
Contact-FinishGold
Contact-Finish-Thickness30?in (0.76?m)
Contact-TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange-FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating-Temperature-65°C ~ 125°C
Material-InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read-OutDual
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode15A
Voltage-Forward-Vf-Max-If620mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr800?A @ 60V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Package-CaseTO-262-3 Long Leads, I?Pak, TO-262AA
Supplier-Device-PackageTO-262
Base-Part-Number30CTQ060
Description/ Features
• 150° C TJ operation
• Center tap configuration
• Very low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
• Lead-Free ("PbF" suffix)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay