STM32F050K4U6A
STM32F050K4U6A STM32F050K4U6A - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F050K4U6A
STM32F050K4U6A - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F050K4U6A In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32 F0
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-CaseUFQFPN-32
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package32-UFQFPN (5x5)
Number-of-I-O27 I/O
Speed48MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor
RAM-Size4K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsDMA, I2S, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size16KB (16K x 8)
Data-ConvertersA/D 10x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 3.6 V
CoreARM Cortex M0
Processor-SeriesARM Cortex-M
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency48 MHz
Data-RAM-Size4 kB
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Description
The STM32F050xx family incorporates the high-performance ARM Cortex™-M0 32-bit RISC core operating at a 48 MHz maximum frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 32 Kbytes and SRAM up to 4 Kbytes), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (one I2C, one SPI, one I2S, and one USART), one 12-bit ADC, up to five general-purpose 16-bit timers, a 32-bit timer and an advanced-control PWM timer.
Features
■ Core: ARM 32-bit Cortex™-M0 CPU,
frequency up to 48 MHz
■ Memories
– 16 to 32 Kbytes of Flash memory
– 4 Kbytes of SRAM with HW parity checking
■ CRC calculation unit
■ Reset and supply management
– Voltage range: 2.0 V to 3.6 V
– Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
– Programmable voltage detector (PVD)
– Low power modes: Sleep, Stop and
Standby
– VBAT supply for RTC and backup registers
■ Clock management
– 4 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
– Internal 40 kHz RC oscillator
■ Up to 39 fast I/Os
– All mappable on external interrupt vectors
– Up to 25 I/Os with 5 V tolerant capability
■ 5-channel DMA controller
■ 1 × 12-bit, 1.0 µs ADC (up to 10 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6V
– Separate analog supply from 2.4 up to
3.6 V
■ Up to 9 timers
– 1 x 16-bit 7-channel advanced-control timer
for 6 channels PWM output, with deadtime
generation and emergency stop
– 1 x 32-bit and 1 x 16-bit timer, with up to 4
IC/OC, usable for IR control decoding
– 1 x 16-bit timer, with 2 IC/OC, 1 OCN,
deadtime generation and emergency stop
– 1 x 16-bit timer, with IC/OC and OCN,
deadtime generation, emergency stop and
modulator gate for IR control
– 1 x 16-bit timer with 1 IC/OC
– Independent and system watchdog timers
– SysTick timer: 24-bit downcounter
■ Calendar RTC with alarm and periodic wakeup
from Stop/Standby
■ Communication interfaces
– 1 x I2C interface; supporting Fast Mode
Plus (1 Mbit/s) with 20 mA current sink,
SMBus/PMBus, and wakeup from STOP
– 1 x USART supporting master synchronous
SPI and modem control; one with ISO7816
interface, LIN, IrDA capability auto baud
rate detection and wakeup feature
– 1 x SPI (18 Mbit/s) with 4 to 16
programmable bit frames, with I2S interface
multiplexed
■ Serial wire debug (SWD)
■ 96-bit unique ID
■ Extended temperature range: -40 to +105°C
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay