FCP260N60E
FCP260N60E FCP260N60E - Brand New onsemi Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
FCP260N60E
FCP260N60E - Brand New onsemi Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: FCP260N60E In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryFETs - Single
PackagingTube
Unit-Weight0.063493 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-3
TechnologySi
Number-of-Channels1 Channel
ConfigurationSingle
Transistor-Type1 N-Channel
Pd-Power-Dissipation156 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Fall-Time13 ns
Rise-Time11 ns
Vgs-Gate-Source-Voltage20 V
ID (drain current)15 A
Vds-Drain-Source-Breakdown-Voltage650 V
Vgs-th-Gate-Source-Threshold-Voltage3.5 V
Rds-On-Drain-Source-Resistance260 mOhms
Transistor-PolarityN-Channel
Typical-Turn-Off-Delay-Time13 ns
Turn-On Delay Time20 ns
Qg-Gate-Charge48 nC
Transconductance15.5 S
Description
Features
• 650V @TJ = 150°C
• Max. RDS(on) = 260mΩ
• Ultra Low Gate Charge (Typ. Qg = 48nC)
• Low Effective Output Capacitance (Typ. Coss.eff = 129pF)
• 100% Avalanche Tested
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay