RB050L-60TE25
RB050L-60TE25 RB050L-60TE25 - Brand New ROHM Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
RB050L-60TE25
RB050L-60TE25 - Brand New ROHM Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RB050L-60TE25 In Stock
Contact us
ManufacturerROHM
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesRB050L-60
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AC, SMA
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDS
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 60V
Voltage-Forward-Vf-Max-If560mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage0.56 V
Ir-Reverse-Current100 uA
If-Forward-Current3 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage60 V
Ifsm-Forward-Surge-Current70 A
Features
1)Small power mold type. (PMDS)
2)Low IR
3)High reliability
Applications
General rectification
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay