MP2106DK-LF
MP2106DK-LF MP2106DK-LF - Brand New Monolithic Power Systems DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
MP2106DK-LF
MP2106DK-LF - Brand New Monolithic Power Systems DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: MP2106DK-LF In Stock
Contact us
ManufacturerITT Cannon, LLC
Product CategoryDC Switching Regulators
CategoriesBackplane Connectors - Accessories
Series-
PackagingBulk
Part-StatusActive
Accessory-TypeWasher
For-Use-With-Related-Products-
Specifications-
DESCRIPTION
The MP2106 is a 1.5A, 800KHz synchronous buck converter designed for low voltage applications requiring high efficiency. It is capable of providing output voltages as low as 0.9V, and integrates top and bottom switches to minimize power loss and component count. The 800KHz switching frequency reduces the size of filtering components, further reducing the solution size.
FEATURES
• 1.5A Output Current
• Synchronous Rectification
• Internal 210mΩ and 255mΩ Power Switches
• Input Range of 2.6V to 15V
• >90% Efficiency
• Zero Current Shutdown Mode
• Under Voltage Lockout Protection
• Soft-Start Operation
• Thermal Shutdown
• Internal Current Limit (Source & Sink)
• Tiny 10-Pin MSOP or QFN Package
APPLICATIONS
• DC/DC Regulation from Wall Adapters
• Portable Entertainment Systems
• Set Top Boxes
• Digital Video Cameras, DECT
• Networking Equipment
• Wireless Modems
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay