FQP70N08
FQP70N08 FQP70N08 - Brand New onsemi Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
FQP70N08
FQP70N08 - Brand New onsemi Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: FQP70N08 In Stock
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain-to-Source-Voltage-Vdss80V
Current-Continuous-Drain-Id-25°C70A (Tc)
Drive-Voltage-Max-Rds-On-Min-Rds-On10V
Vgs-th-Max-Id4V @ 250?A
Gate-Charge-Qg-Max-Vgs98nC @ 10V
Vgs-Max±25V
Input-Capacitance-Ciss-Max-Vds2700pF @ 25V
FET-Feature-
Power-Dissipation-Max155W (Tc)
Rds-On-Max-Id-Vgs17 mOhm @ 35A, 10V
Operating-Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Features
• 70A, 80V, RDS(on) = 0.017Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 75 nC)
• Low Crss ( typical 180 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay