NCP1216AD133R2G
NCP1216AD133R2G NCP1216AD133R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1216AD133R2G
NCP1216AD133R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1216AD133R2G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
SeriesNCP1216A
ProductCurrent Mode
TypeCurrent Mode PWM Controllers
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range0 C to + 125 C
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature0°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
Watt-
Number-of-Outputs1 Output
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sNo
Voltage-Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd10 V ~ 16 V
Duty-Cycle46.50%
Frequency-Switching133kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Temperature, Short Circuit
Control-Features-
IsolationIsolated
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating-Supply-Current2.4 mA
Output-Current500 mA
Switching-Frequency133 kHz
Duty-Cycle-Max50 %
Input-Supply-Voltage-Min16 V
Input-Supply-Voltage-Max11 V
Product Details
__
PWM Current-Mode Controller for High-Power Universal Off-Line Supplies
**Housed in a SOIC−8 or PDIP−7 package, the NCP1216 represents an
Features
• No Auxiliary Winding Operation
• Current−Mode Control with Adjustable Skip−Cycle Capability
• Internal Ramp Compensation
• Limited Duty Cycle to 50% (NCP1216A Only)
• Internal 1.0 ms Soft−Start (NCP1216A Only)
• Built−In Frequency Jittering for Better EMI Signature
• Auto−Recovery Internal Output Short−Circuit Protection
• Extremely Low No−Load Standby Power
• 500 mA Peak Current Capability
• Fixed Frequency Versions at 65 kHz, 100 kHz, 133 kHz
• Internal Temperature Shutdown
• Direct Optocoupler Connection
• SPICE Models Available for TRANsient and AC Analysis
• Pin−to−Pin Compatible with NCP1200 Series
• These are Pb−Free and Halide−Free Devices
Typical Applications
• High Power AC−DC Converters for TVs, Set−Top Boxes, etc.
• Offline Adapters for Notebooks
• Telecom DC−DC Converters
• All Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay