MLG1608SR12JT000
MLG1608SR12JT000 MLG1608SR12JT000 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
MLG1608SR12JT000
MLG1608SR12JT000 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: MLG1608SR12JT000 In Stock
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating300mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height0.8 mm
Length1.6 mm
Width0.8 mm
Package-Case0603 (1608 metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance±5%
Height-Seated-Max0.037" (0.95mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency100 MHz
Inductance-Frequency120nH
DC resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Core MaterialsNon-Magnetic
Current-Saturation-
Q factor14 @ 100MHz
Self Resonant Frequency650MHz
Frequency-Test100MHz
Maximum-DC-Current300 mA
Maximum-DC-Resistance1.2 Ohms
Self-Resonant-Frequency800 MHz
Core-MaterialCeramic
Q-Minimum14
FEATURES
• Nominal inductance values are supported from 0.3 to 100nH.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay