STM32F100C6T7B
STM32F100C6T7B STM32F100C6T7B - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F100C6T7B
STM32F100C6T7B - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F100C6T7B In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32 F1
PackagingTray
Unit-Weight0.006409 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-CaseLQFP-48
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier-Device-Package*
Number-of-I-O37 I/O
Speed24MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size4K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsDMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size32KB (32K x 8)
Data-ConvertersA/D 10x12b; D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 3.6 V
CoreARM Cortex M3
Processor-SeriesARM Cortex-M
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency24 MHz
Data-RAM-Size4 kB
Data-RAM-TypeSRAM
Introduction
Features
■ Core: ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU
– 24 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
– Single-cycle multiplication and hardware division
■ Memories
– 16 to 128 Kbytes of Flash memory
– 4 to 8 Kbytes of SRAM
■ Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
– 4-to-24 MHz crystal oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 40 kHz RC
– PLL for CPU clock
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
■ Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC and backup registers
■ Debug mode
– Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
■ DMA
– 7-channel DMA controller
– Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs, USARTs and DACs
■ 1 × 12-bit, 1.2 µs A/D converter (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Temperature sensor
■ 2 × 12-bit D/A converters
■ Up to 80 fast I/O ports
– 37/51/80 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant
■ Up to 12 timers
– Up to three 16-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter
– One 16-bit timer, with 2 IC/OC, 1 OCN/PWM, dead-time generation and emergency stop
– Two 16-bit timers, each with IC/OC/OCN/PWM, dead-time generation and emergency stop
– 2 watchdog timers (Independent and Window)
– SysTick timer: 24-bit downcounter
– Two 16-bit basic timers to drive the DAC
■ Up to 8 communication interfaces
– Up to two I2C interfaces (SMBus/PMBus)
– Up to 3 USARTs (ISO 7816 interface, LIN, IrDA capability, modem control)
– Up to 2 SPIs (12 Mbit/s)
– Consumer electronics control (CEC) interface
■ CRC calculation unit, 96-bit unique ID
■ ECOPACK® packages
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay