ATXMEGA16D4-AU
ATXMEGA16D4-AU ATXMEGA16D4-AU - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATXMEGA16D4-AU
ATXMEGA16D4-AU - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATXMEGA16D4-AU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesAVR® XMEGA® D4
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameXMEGA
Package-CaseTQFP-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O34 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.6 V ~ 3.6 V
Core-Size8/16-Bit
Program-Memory-Size16KB (8K x 16)
Data-ConvertersA/D 12x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.6 V to 3.6 V
Interface-Type2-Wire SPI USART
CoreAVR
Processor-SeriesAVR XMEGA
Data-Bus-Width8 bit/16 bit
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels12 ADC Channels
Input/output34 I/O
Data-RAM-Size2 kB
Data-ROM-Size1 kB
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
Overview
Features
• High-performance, low-power Atmel® AVR® XMEGA® 8/16-bit Microcontroller
• Nonvolatile program and data memories
– 16K - 128KBytes of in-system self-programmable flash
– 4K - 8KBytes boot section
– 1K - 2KBytes EEPROM
– 2K - 8KBytes internal SRAM
• Peripheral Features
– Four-channel event system
– Four 16-bit timer/counters
Three timer/counters with four output compare or input capture channels
One timer/counter with two output compare or input capture channels
High-resolution extension on two timer/counters
Advanced waveform extension (AWeX) on one timer/counter
– Two USARTs with IrDA support for one USART
– Two Two-wire interfaces with dual address match (I2C and SMBus compatible)
– Two serial peripheral interfaces (SPIs)
– CRC-16 (CRC-CCITT) and CRC-32 (IEEE 802.3) generator
– 16-bit real time counter (RTC) with separate oscillator
– One twelve-channel, 12-bit, 200ksps Analog to Digital Converter
– Two Analog Comparators with window compare function, and current sources
– External interrupts on all general purpose I/O pins
– Programmable watchdog timer with separate on-chip ultra low power oscillator
– QTouch® library support Capacitive touch buttons, sliders and wheels
• Special microcontroller features
– Power-on reset and programmable brown-out detection
– Internal and external clock options with PLL and prescaler
– Programmable multilevel interrupt controller
– Five sleep modes
– Programming and debug interface PDI (program and debug interface)
• I/O and packages
– 34 programmable I/O pins
– 44 - lead TQFP
– 44 - pad VQFN/QFN
– 49 - ball VFBGA
• Operating voltage
– 1.6 – 3.6V
• Operating frequency
– 0 – 12MHz from 1.6V
– 0 – 32MHz from 2.7V
Typical Applications
• Industrial control • Climate control • Low power battery applications
• Factory automation • RF and ZigBee® • Power tools
• Building control • Motor control • HVAC
• Board control • Sensor control • Utility metering
• White goods • Optical • Medical applications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay