1N5338BG
1N5338BG 1N5338BG - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
1N5338BG
1N5338BG - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: 1N5338BG In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryZener Diodes - Single
Series1N53
PackagingBulk Alternate Packaging
Unit-Weight0.004833 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Height3.68 mm
Length8.89 mm
Width3.68 mm
Package-CaseT-18, Axial
Operating-Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageAxial
ConfigurationSingle
Tolerance±5%
Power-Max5W
Voltage-Zener-Nom-Vz5.1V
Impedance-Max-Zzt1.5 Ohm
Current-Reverse-Leakage-Vr1μA @ 1V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.2V @ 1A
Pd-Power-Dissipation5 W
Maximum Operating Temperature+ 200 C
Operating temperature range- 65 C
Vz-Zener-Voltage5.1 V
Voltage-Tolerance5 %
Zener-Current930 mA
Zz-Zener-Impedance1.5 Ohms
Ir-Reverse-Current1 uA
Voltage-Regulation-Accuracy390 mV
Product Details
__
Features
• Zener Voltage Range − 3.3 V to 200 V
• ESD Rating of Class 3 (>16 kV) per Human Body Model
• Surge Rating of up to 180 W @ 8.3 ms
• Maximum Limits Guaranteed on up to Six Electrical Parameters
• Pb−Free Packages are Available*
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay