74LVC16373ADGG
74LVC16373ADGG 74LVC16373ADGG - Brand New NXP Semiconductors Latches
Get Quote
Buy Now
74LVC16373ADGG
74LVC16373ADGG - Brand New NXP Semiconductors Latches
Manufacturer Part No: 74LVC16373ADGG Out of Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryLatches
DESCRIPTION
The 74LVC(H)16373A is a 16-bit D-type transparent latch featuring separate D-type inputs for each latch and 3-state outputs for bus oriented applications. One Latch Enable (LE) input and one Output Enable (OE) are provided for each octal. Inputs can be driven from either 3.3 or 5 V devices. In 3-state operation, outputs can handle 5 V. These features allow the use of these devices in a mixed 3.3 and 5 V environment.
FEATURES
• 5 V tolerant inputs/outputs for interfacing with 5 V logic
• Wide supply voltage range from 1.2 to 3.6 V