940C10P15K-F
940C10P15K-F 940C10P15K-F - Brand New Cornell Dubilier Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
940C10P15K-F
940C10P15K-F - Brand New Cornell Dubilier Film Capacitors
Manufacturer Part No: 940C10P15K-F In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Film Capacitors
Contact us
ManufacturerCornell Dubilier
Product CategoryFilm Capacitors
Series940C
PackagingBulk
Package-CaseAxial
Capacitance0.15μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesDerating Recommended
Size-Dimension0.591" Dia x 1.339" L (15.00mm x 34.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Tolerance±10%
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance7 mOhm
Height-Seated-Max-
Dielectric-MaterialPolypropylene (PP), Metallized
Voltage-Rating-AC500V
Voltage-Rating-DC1000V (1kV)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay