VLCF4028T-1R2N2R7-2
VLCF4028T-1R2N2R7-2 VLCF4028T-1R2N2R7-2 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
VLCF4028T-1R2N2R7-2
VLCF4028T-1R2N2R7-2 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: VLCF4028T-1R2N2R7-2 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryFixed Inductors
SeriesVLCF
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating2.71A
Termination-StyleSMD/SMT
Height2.8 mm
Length4 mm
Width4 mm
Package-Case4028
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance±30%
Height-Seated-Max0.110" (2.80mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency1.2μH
DC resistance (DCR)32 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation2.71A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current2.71 A
Maximum-DC-Resistance32 mOhms
FEATURES
● Magnetic shield type wound inductor for power circuits.
● Low-profile product lineup with max. heights of 1.8mm, 2.0mm, 2.4mm, and 2.8mm allowing for different usages.
● Magnetic shield construction with ferrite core.
APPLICATION
● Power source inductor for mobile devices such as HDDs, DVCs, and DSCs
● LCDs, other DC to DC converters
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay