ZXTP25100BFHTA
ZXTP25100BFHTA ZXTP25100BFHTA - Brand New Diodes Incorporated Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
ZXTP25100BFHTA
ZXTP25100BFHTA - Brand New Diodes Incorporated Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: ZXTP25100BFHTA In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
SeriesZXTP25100
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
ConfigurationSingle
Power-Max1.25W
Transistor-TypePNP
Electric current collectors2A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max100V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce100 @ 10mA, 2V
Vce saturation295mV @ 200mA, 2A
Current-Collector-Cutoff-Max50nA (ICBO)
Frequency-Transition200MHz
Pd-Power-Dissipation1810 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max- 100 V
Transistor-PolarityPNP
Collector-Emitter-Saturation-Voltage- 215 mV
Collector-Base-Voltage-VCBO- 140 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO- 7 V
Maximum-DC-Collector-Current- 2 A
Gain-Bandwidth-Product-fT200 MHz
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min100 at 10 mA at 2 V 55 at 1 A at 2 V 15 at 2 A at 2 V
DC-Current-Gain-hFE-Max100 at 10 mA at 2 V
Description
Features
• High power dissipation SOT23 package
• High peak current
• Low saturation voltage
• 140V forward blocking voltaget
• 7V reverse blocking voltage
Applications
• MOSFET and IGBT gate driving
• DC - DC converters
• Motor drive
• Relay, lamp, and solenoid drive
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay