NTE0303MC-R
NTE0303MC-R NTE0303MC-R - Brand New Murata Power Solutions DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
NTE0303MC-R
NTE0303MC-R - Brand New Murata Power Solutions DC-DC Converters
Manufacturer Part No: NTE0303MC-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerMurata Power Solutions
Product CategoryDC DC Converters
SeriesNTE
ProductIsolated
TypeIsolated Module
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case14-SMD Module (8 Leads)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Size-Dimension0.50" L x 0.30" W x 0.26" H (12.7mm x 7.6mm x 6.6mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max303mA
Voltage-Input-Min2.97V
Voltage-Input-Max3.63V
Voltage-Isolation1kV (1000V)
Output-Power1 W
Voltage-Output-13.3V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.73
Power-Watts-Manufacture-Series1W
Input-Voltage2.97 V to 3.63 V
Output-Voltage-Channel-13.3 V
Isolation-Voltage1 kV
**The NTE series of miniature surface mounted DC/DC Converters employ
production is envisaged.
FEATURES
„RoHS compliant
„Lead frame technology
„Single isolated output
„1kVDC Isolation
„Efficiency up to 78%
„Power density 1.8W/cm 3
„Wide temperature performance at full 1 Watt load, –40°C to 85°C
„UL 94V-0 Package material
„Footprint over pins 1.37cm 2
„3.3V, 5V & 12V Input
„3.3V, 5V, 9V, 12V & 15V output
„No heatsink required
„Internal SMD construction
„Toroidal magnetics
„MTTF up to 6.8 million hours
„Custom solutions available
„Multi-layer ceramic capacitors
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay