MP2307DN-LF-Z
MP2307DN-LF-Z MP2307DN-LF-Z - Brand New Monolithic Power Systems DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
MP2307DN-LF-Z
MP2307DN-LF-Z - Brand New Monolithic Power Systems DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: MP2307DN-LF-Z In Stock
Contact us
ManufacturerMonolithic Power Systems
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesMP2307
TypeStep-Down DC/DC Converter
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-EP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package8-SOIC-EP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching340kHz
Current-Output3A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage0.925V
Voltage-Output-Max20V
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min4.75V
Voltage-Input-Max23V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage0.925 V to 20 V
Operating-Supply-Current1.3 mA
Input-Voltage-MAX23 V
Output-Current3 A
Switching-Frequency340 kHz
Input-Voltage-MIN4.75 V
**The MP2307 is a monolithic synchronous buck regulator. The device
integrates 100m Ohm MOSFETS that provide 3A of continuous load current over a wide operating input voltage of 4.75V to 23V. Current mode control provides fast transient response and cycle-by-cycle current limit. An adjustable soft- start prevents inrush current at turn-on and in shutdown mode, the supply current drops below 1µA. This device, available in an 8-pin SOIC package, provides a very compact system solution with minimal reliance on external components.**
MP2307DN
1. Thermally Enhanced 8-Pin SOIC Package
2. 3A Continuous Output Current 4A Peak Output Current
3. Wide 4.75V to 23V Operating Input Range
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay