XC9235A12CER
XC9235A12CER XC9235A12CER - Brand New Torex Semiconductor DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
XC9235A12CER
XC9235A12CER - Brand New Torex Semiconductor DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: XC9235A12CER In Stock
Contact us
ManufacturerTorex Semiconductor
Product CategoryDC Switching Regulators
GENERAL DESCRIPTION
The XC9206/9207/9208 series is a group of DC/DC converters with a built-in 0.4Ω P-channel driver transistor, offered in a SOT-25 package. The ICs are designed to provide high efficiencies and a stable power supply with an output current of 500mA using only a coil, a diode and two ceramic capacitors connected externally. Minimum operating voltage of the XC9206/9207 is 1.8V and 2.0V for XC9208. Output voltage is internally programmable in a range from 0.9V to 4.0V in increments of 100mV (accuracy: ±2.0%). Oscillation frequency is selectable from 300kHz, 600kHz and 1.2MHz so that the frequency best suited to your particular application can be selected.
Each series features different operation modes: PWM control (XC9206 series), automatic PWM/PFM switching control (XC9207 series) and manual PWM/PFM switching control (XC9208 series). The series gives fast transient response, low ripple and high efficiency over the full range of load (from light load to high output current conditions). The soft start and current control functions are internally optimized. During stand-by, all circuits are shutdown to reduce current consumption to as low as 1.0µA or less. With the built-in U.V.L.O. (Under Voltage Lock Out) function, the internal P-channel driver transistor is forced OFF when input voltage becomes 1.4V or lower.
FEATURES
P ch driver Tr. Built-in ON resistance 0.4Ω
Output Voltage Range 0.9V ~ 4.0V (100mV steps) Fixed output voltage accuracy ±2%
Oscillation Frequency 300kHz, 600kHz, 1.2MHz Fixed oscillation frequency accuracy ±15%
Stand-by function Istb = 1µA (MAX.)
Current Limiter Circuit built-in 600mA
Small Package SOT-25
Soft start circuit built-in
◆ P-Channel Driver Transistor Built-In
◆ Input Voltage Range : 1.8V ~ 6.0V (XC9206/XC9207)
: 2.0V ~ 6.0V (XC9208)
◆ Output Voltage Range : 0.9V ~ 4.0V
◆ Oscillation Frequency : 300kHz, 600kHz, 1.2MHz
◆ Output Current : 500mA
◆ Maximum Duty Ratio : 100%
◆ Small Package : SOT-25
◆ PWM/PFM Switching Control (XC9207 / XC9208)
◆ Ceramic Capacitor Compatible
APPLICATIONS
● Mobile phones (PDC, GSM, CDMA, IMT2000 etc.)
● PDA, Portable communication modem
● Portable game
● Camera, Digital camera, Camcorder
● Cordless phone
● Note book computer
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay