KU82596CA25
KU82596CA25 KU82596CA25 - Brand New Intel Network Interface Card (NIC)
Get Quote
Buy Now
KU82596CA25
KU82596CA25 - Brand New Intel Network Interface Card (NIC)
Manufacturer Part No: KU82596CA25 In Stock
Contact us
ManufacturerINTEL
Product CategoryNetwork Interface Card (NIC)
INTRODUCTION
**Performs Complete CSMA/CD Medium Access Control (MAC) Functions-
Independently of CPU**
IEEE 802.3 (EOC) Frame Delimiting
Supports Industry Standard LANs
IEEE TYPE 10BASE-T,
IEEE TYPE 10BASE5 (Ethernet),
IEEE TYPE 10BASE2 (Cheapernet),
IEEE TYPE 1BASE5 (StarLAN),
and the Proposed Standard
10BASE-F
Proprietary CSMA/CD Networks Up to 20 Mb/s
On-Chip Memory Management
Automatic Buffer Chaining
Buffer Reclamation after Receipt of Bad Frames; Optional Save Bad Frames
32-Bit Segmented or Linear (Flat) Memory Addressing Formats
Network Management and Diagnostics
Monitor Mode
32-Bit Statistical Counters
82586 Software Compatible
Self-Test Diagnostics
Optimized CPU Interface
Optimized Bus Interface to Intel's i486TMDX, i486TMSX, i487TMSX and 80960CA Processors
33 MHz, 25 MHz, 20 MHz and 16 MHz Clock Frequencies
Supports Big Endian and Little Endian Byte Ordering
32-Bit Bus Master Interface
106 MB/s Bus Bandwidth
Burst Bus Transfers
Bus Throttle Timers
Transfers Data at 100% of Serial Bandwidth
128-Byte Receive FIFO, 64-Byte Transmit FIFO
Configurable Initialization Root for Data Structures
High-Speed, 5V, CHMOS
*IV Technology
132-Pin Plastic Quad Flat Pack (PQFP) and PGA Package
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay