DF13-40DS-1.25DSA(55)
Get Quote
Buy Now
DF13-40DS-1.25DSA(55)
Manufacturer Part No: DF13-40DS-1.25DSA(55) In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
ColorBeige
SeriesDF13
PackagingTube
TerminationSolder
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Connector-TypeReceptacle
Contact-FinishGold
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions40 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number-of-Rows2 Rows
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing0.049" (1.25mm)
Fastening-Type-
Product Details
__
1.25mm Pitch Miniature Crimping Connector
■Features
1. Miniature Size
Designed in the low profile at mounting height 5.8mm.
(SMT mounting straight type)
(For DIP type, the mounting height is to 5.3mm to the straight and 3.6mm at the right angle)
2. Multi-contact
3. Correspond to Automatic Mounting
In addition, the tube packaging can be selected.
4. Integral Basic Function Despite Miniature Size
The header is designed in a scoop-proof box structure, and completely prevents mis-insertion.
■Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay