VLF3012AT-3R3MR87
VLF3012AT-3R3MR87 VLF3012AT-3R3MR87 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
VLF3012AT-3R3MR87
VLF3012AT-3R3MR87 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: VLF3012AT-3R3MR87 In Stock
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating870mA
Termination-StyleSMD/SMT
TradenameVLF3012
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height1.2 mm
Length2.6 mm
Width2.8 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.110" L x 0.102" W (2.80mm x 2.60mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.047" (1.20mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency3.3μH
DC resistance (DCR)130 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation870mA
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current870 mA
Maximum-DC-Resistance130 mOhms
General Description
The MCP16301 is a highly integrated, high-efficiency, fixed frequency, step- down DC-DC converter in a popular 6-pin SOT-23 package that operates from input voltage sources up to 30V. Integrated features include a high side switch, fixed frequency Peak Current Mode Control, internal compensation, peak current limit and overtemperature protection. Minimal external components are necessary to develop a complete step-down DC-DC converter power supply.
Features
• Up to 96% Typical Efficiency
• Input Voltage Range: 4.0V to 30V
• Output Voltage Range: 2.0V to 15V
• 2% Output Voltage Accuracy
• Integrated N-Channel Buck Switch: 460 mΩ
• 600 mA Output Current
• 500 kHz Fixed Frequency
• Adjustable Output Voltage
• Low Device Shutdown Current
• Peak Current Mode Control
• Internal Compensation
• Stable with Ceramic Capacitors
• Internal Soft-Start
• Cycle by Cycle Peak Current Limit
• Under Voltage Lockout (UVLO): 3.5V
• Overtemperature Protection
• Available Package: SOT-23-6
Applications
• PIC®/dsPIC Microcontroller Bias Supply
• 24V Industrial Input DC-DC Conversion
• Set-Top Boxes
• DSL Cable Modems
• Automotive
• Wall Cube Regulation
• SLA Battery Powered Devices
• AC-DC Digital Control Power Source
• Power Meters
• D2 Package Linear Regulator Replacement
- See Figure 5-2
• Consumer
• Medical and Health Care
• Distributed Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay