F0805B0R50FWTR
F0805B0R50FWTR F0805B0R50FWTR - Brand New AVX Fuses
Get Quote
Buy Now
F0805B0R50FWTR
F0805B0R50FWTR - Brand New AVX Fuses
Manufacturer Part No: F0805B0R50FWTR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fuses
Contact us
ManufacturerAVX
Product CategoryFuses
Color-
SeriesAccu-Guard® II
ProductSurface Mount Fuse
PackagingTape & Reel (TR)
Current-Rating500mA
TradenameAccu-Guard II
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height0.9mm
Length2.1 mm
Width1.27 mm
Package-Case0805 (2012 Metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.083" L x 0.050" W x 0.035" H (2.10mm x 1.27mm x 0.90mm)
Voltage-Rating-AC-
Voltage-Rating-DC63 VDC
Fuse-TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Response-TimeFast
ApprovalscUL, UL
Breaking-Capacity-Rated-Voltage50A
MeltingI2t0.0002
Resistance0.35 Ohms
Fuse-Size-Group0805 (2012 metric)
Interrupt-Rating50 Amps
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay