1SR154-400TE25
1SR154-400TE25 1SR154-400TE25 - Brand New ROHM Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
1SR154-400TE25
1SR154-400TE25 - Brand New ROHM Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 1SR154-400TE25 In Stock
Contact us
ManufacturerROHM
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series1SR154-400
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Part-Aliases1SR154-400TE25A
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AC, SMA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDS
ConfigurationSingle
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 400V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range-
Vf-Forward-Voltage1.1 V
Vr-Reverse-Voltage400 V
Ir-Reverse-Current10 uA
If-Forward-Current1 A
Max-Surge-Current30 A
Features
1) Small power mold type(PMDS)
2) High Reliability
Applications
General rectification
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay