FI-JW40C-BGB-S-100
FI-JW40C-BGB-S-100 FI-JW40C-BGB-S-100 - Brand New Rectangular Connector Accessories
Get Quote
Buy Now
FI-JW40C-BGB-S-100
FI-JW40C-BGB-S-100 - Brand New Rectangular Connector Accessories
Manufacturer Part No: FI-JW40C-BGB-S-100 In Stock
Contact us
ManufacturerJAE Electronics
Product CategoryRectangular Connector Accessories
CategoriesRectangular Connectors - Accessories
SeriesFI-JW
Part-StatusObsolete
Accessory-TypeBase Ground Bar
Number-of-Positions40 Positions
For-Use-With-Related-ProductsFI-JW Series
Features-
Product Details
__
Thin Wire Coaxial Connector for Small Portable Devices
The FI-J Series is a thin-wire coaxial connector compatible with 42 and 44 AWG wires, and it is ideally suited for compact devices. The FI-J achieves remarkable space saving on the board and is small enough to pass through a narrow hinge after the harness is assembled.
Features
■ Plug side can pass through 3.6mm dia. hinge after harness assembly. (40 position, 42 AWG)
■ 2.5mm depth, 21.7mm width (for 40 position), with 1.58mm height when mated
■ Stable connection ensured by 0.4mm effective contact length
■ Highly reliable structure of supporting the contact points with each contact
■ Enhanced connection stability with gold-plated ground contact points on plug and receptacle
■ Mis-mating prevention structure
■ Compatible with 42 and 44 AWG wires. (Proven harness assembly compliance)
■ Receptacle side: Available on embossed tape for automatic mounting
■ Receptacle side: Solder migration prevention structure with Ni barrier
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay