FK11X5R1H225K
FK11X5R1H225K FK11X5R1H225K - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
FK11X5R1H225K
FK11X5R1H225K - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: FK11X5R1H225K In Stock
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance2.2μF
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX5R
Lead-StyleFormed Leads - Kinked
Failure-Rate-
Lead-Spacing0.098" (2.50mm)
Height-Seated-Max0.276" (7.00mm)
Ratings-
Thickness-Max-
Product Details
__
Overview of the FK General (Up to 50V) Series
FEATURES
• High reliability is maintained under specified environmental conditions.
• Low residual inductance and excellent frequency characteristics has been achieved.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay