80SQ045N
80SQ045N 80SQ045N - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
80SQ045N
80SQ045N - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 80SQ045N In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Package-CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-201AD
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr1mA @ 45V
Voltage-Forward-Vf-Max-If550mV @ 8A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max45V
Current-Average-Rectified-Io8A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Features
• High Current Capability
• Low Stored Charge, Majority Carrier Conduction
• Low Power Loss/High Efficiency
• Highly Stable Oxide Passivated Junction
• Guard−Ring for Stress Protection
• Low Forward Voltage
• High Surge Capacity
• These are Pb−Free Devices
Mechanical Characteristics:
• Case: Epoxy, Molded
• Weight: 1.1 Gram (Approximately)
• Finish: All External Surfaces Corrosion Resistant and Terminal Leads are Readily Solderable
• Polarity: Cathode indicated by Polarity Band
• ESD Protection: Human Body Model > 4000 V (Class 3) Machine Model > 400 V (Class C)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay