PIC16F1829-E/SO
PIC16F1829-E/SO PIC16F1829-E/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F1829-E/SO
PIC16F1829-E/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F1829-E/SO In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.028254 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-20
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier-Device-Package20-SOIC
Number-of-I-O17 I/O
Speed32MHz
ConnectivityI2C, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size14KB (8K x 14)
Data-ConvertersA/D 12x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 5.5 V
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.3 V
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels12 ADC Channels
Input/output18 I/O
• Operating Speed:
- DC – 32 MHz oscillator/clock input
Flexible Oscillator Structure:
• Precision 32 MHz Internal Oscillator Block:
- Factory calibrated to ± 1%, typical
- Software selectable frequencies range of 31 kHz to 32 MHz
• 31 kHz Low-Power Internal Oscillator
• Four Crystal modes up to 32 MHz
• Three External Clock modes up to 32 MHz
Special Microcontroller Features:
• 1.8V-5.5V Operation – PIC16F1825/1829
• 1.8V-3.6V Operation – PIC16LF1825/1829
• Operating Voltage Range:
- 1.8V-5.5V (PIC16F1825/1829)
- 1.8V-3.6V (PIC16LF1825/1829)
• Watchdog Timer: 500 nA
• Timer1 Oscillator: 600 nA @ 32 kHz
• Voltage Reference Module:
- Fixed Voltage Reference (FVR) with 1.024V, 2.048V and 4.096V output levels
• Up to 17 I/O Pins and 1 Input Only Pin:
- High current sink/source 25 mA/25 mA
- External Gate Input mode
- Dedicated, low-power 32 kHz oscillator driver
99.8% positivoFeedback de eBay