MBRF10150CT
MBRF10150CT MBRF10150CT - Brand New TSC Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
MBRF10150CT
MBRF10150CT - Brand New TSC Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: MBRF10150CT In Stock
Contact us
ManufacturerTSC
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
ProductSchottky Rectifiers
PackagingTube
Part-AliasesC0
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-3
TechnologySi
ConfigurationDual Common Cathode
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.98 V
Ir-Reverse-Current100 uA
If-Forward-Current10 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage150 V
Ifsm-Forward-Surge-Current120 A
10A SCHOTTKY BARRIER DIODE
Full Pack High Voltage Schottky Rectifier
Specification Features:
■ High Voltage Wide Range Selection, 100V, 150V & 200V
■ High Switching Speed Device
■ Low Forward Voltage Drop
■ Low Power Loss and High Efficiency
■ Guard Ring for Over-voltage Protection
■ High Surge Capability
■ RoHS Compliant
■ Matte Tin(Sn) Lead Finish
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay