LM4040EIM3X-2.5
LM4040EIM3X-2.5 LM4040EIM3X-2.5 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4040EIM3X-2.5
LM4040EIM3X-2.5 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM4040EIM3X-2.5 In Stock
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance±2%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output15mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient150ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz35μVrms
Current-Cathode70μA
DESCRIPTION
The CLM4040 is a two terminal precision voltage reference with thermal stability guaranteed over temperature, a typical dynamic impedance of 0.25Ω and very sharp turn-on characteristics. The device has a fixed output of 2.5V for input currents between 60µA to 20mA and is an excellent choice for battery operated applications. Available in three tolerances, 0.5%, 1.0% and 2.0% and in three package outlines, SOT-23, SO-8 and TO-92.
FEATURES
• Trimmed Bandgap Design . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0.2%
• Wide Operating Current Range . . . . . . . . 60µA to 20mA
• Low Dynamic Impedance . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0.25Ω
• Available in SOT-23, TO-92 and SO-8
APLICATIONS
• Cellular Phunes
• Portable Computers
• Instrumentation
• Automotive
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay