M48Z35AV-10MH1E
M48Z35AV-10MH1E M48Z35AV-10MH1E - Brand New STMicroelectronics Memory
Get Quote
Buy Now
M48Z35AV-10MH1E
M48Z35AV-10MH1E - Brand New STMicroelectronics Memory
Manufacturer Part No: M48Z35AV-10MH1E In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package28-SOH
Memory Capacity256K (32K x 8)
Memory-TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Speed100ns
Format-MemoryRAM
Summary
Features
■ Integrated, ultra low power SRAM, power-fail control circuit, and battery
■ READ cycle time equals WRITE cycle time
■ Battery low flag (BOK)
■ Automatic power-fail chip deselect and WRITE protection
■ WRITE protect voltage: (VPFD= Power-fail deselect voltage)
– M48Z35AV: 2.7V ≤VPFD ≤3.0V
■ Self-contained battery in the CAPHAT™ DIP package
■ Packaging includes a 28-lead SOIC and SNAPHAT® top (to be ordered separately)
■ Pin and function compatible with JEDEC standard 32Kbit x 8 SRAMs
■ SOIC package provides direct connection for a SNAPHAT top which contains the battery
■ RoHS compliant
– Lead-free second level interconnect
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay