MKL05Z32VLF4
MKL05Z32VLF4 MKL05Z32VLF4 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MKL05Z32VLF4
MKL05Z32VLF4 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Manufacturer Part No: MKL05Z32VLF4 In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesKinetis KL0
ProductMCU
PackagingTray
Unit-Weight0.006288 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameKinetis
Package-CaseLQFP-48
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier-Device-Package48-LQFP (7x7)
Number-of-I-O41 I/O
Speed48MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M0+
RAM-Size4K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.71 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size32KB (32K x 8)
Data-ConvertersA/D 14x12b, D/A 1x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.71 V to 3.6 V
CoreARM Cortex M0
Processor-SeriesKinetis L
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency48 MHz
Data-RAM-Size4 kB
Core Processor
• ARM® Cortex®-M0+ core up to 48 MHz
Clocks
• 48MHz high accuracy (up to 0.5%) internal reference clock
• 8MHz/2MHz high accuracy (up to 3%) internal reference clock
• 1KHz reference clock active under all low-power modes (except VLLS0)
• 32–40KHz and 3–32MHz crystal oscillator
• One 12-bit DAC
• 1.2 V internal voltage reference
Operating Characteristics
• Voltage range: 1.71 to 3.6 V
• Flash write voltage range: 1.71 to 3.6 V
• Temperature range: –40 to 85 °C for WLCSP package and –40 to 105 °C for other packages
Packages
• 64 LQFP 10mm x 10mm, 0.5mm pitch, 1.6mm thickness
• 64 MAPBGA 5mm x 5mm, 0.5mm pitch, 1.23mm thickness
• 48 QFN 7mm x 7mm, 0.5mm pitch, 0.65mm thickness
• 32 QFN 5mm x 5mm, 0.5mm pitch, 0.65mm thickness
• 36 WLCSP 2.8mm x 2.7mm, 0.4mm pitch, 0.6mm thickness
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay