NCP1217AD133R2G
NCP1217AD133R2G NCP1217AD133R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1217AD133R2G
NCP1217AD133R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1217AD133R2G In Stock
SeriesNCP1217A
ProductCurrent Mode
TypeCurrent Mode PWM Controllers
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range0 C to + 125 C
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature0°C ~ 150°C (TJ)
Watt-
Number-of-Outputs1 Output
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12.8V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.6 V ~ 16 V
Duty-Cycle46.50%
Frequency-Switching133kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Temperature, Short Circuit
Control-Features-
IsolationIsolated
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating-Supply-Current2.4 mA
Output-Current500 mA
Switching-Frequency133 kHz
Duty-Cycle-Max50 %
Input-Supply-Voltage-Min16 V
Input-Supply-Voltage-Max8.3 V
Product Details
__
Enhanced PWM Current-Mode Controller for High-Power Universal Off-Line Supplies
Features
• Current-Mode with Adjustable Skip-Cycle Capability
• Built-in Internal Ramp Compensation
• Auto-Recovery Internal Output Short-Circuit Protection
• Internal 1.0 ms Soft-Start (NCP1217A Only)
• Limited Duty-Cycle to 50% (NCP1217A Only)
• Full Latchoff if Adjustment Pin is Brought High
• Extremely Low No-Load Standby Power
• Internal Temperature Shutdown
• 500 mA Peak Current Capability
• Fixed Frequency Versions at 65 kHz, 100 kHz and 133 kHz
• Direct Optocoupler Connection
• Internal Leading Edge Blanking
• SPICE Models Available for TRANsient and AC Analysis
• These are Pb-Free Devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay