125NQ015
125NQ015 125NQ015 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
125NQ015
125NQ015 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 125NQ015 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Package-CaseD-67 HALF-PAK
Mounting-TypeChassis Mount
Supplier-Device-PackageD-67
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr40mA @ 15V
Voltage-Forward-Vf-Max-If390mV @ 120A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max15V
Current-Average-Rectified-Io120A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F7700pF @ 5V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction*
Features
• Improved glass passivation for high reliability
• Exceptional stability at high temperatures
• High di/dt and dv/dt capabilities
• Metric thread type available
• Low thermal resistance
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay