GCM1555C1H1R5CZ13D
GCM1555C1H1R5CZ13D GCM1555C1H1R5CZ13D - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
GCM1555C1H1R5CZ13D
GCM1555C1H1R5CZ13D - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: GCM1555C1H1R5CZ13D In Stock
Contact us
ManufacturerMurata Electronics
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesGCM
Packaging
Package-Case0402 (1005 Metric)
Capacitance1.5pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
ApplicationsAutomotive
Tolerance±0.25pF
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
RatingsAEC-Q200
Thickness-Max0.022" (0.55mm)
Product Details
__
GCM Series
Capacitor for automotive applications such as power train and safety equipment.
Features
1. Ideal for power trains and safety devices in automobiles.
2. Can be used at 125°C and 150°C temperatures.
We also offer a lineup for 150°C that can be used in the engine room.
3. Sn plating is applied to the external electrodes; excellent solder ability.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay