MBR40250
MBR40250 MBR40250 - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
MBR40250
MBR40250 - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: MBR40250 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSWITCHMODE™
PackagingTube
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220-2
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr30μA @ 250V
Voltage-Forward-Vf-Max-If970mV @ 40A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max250V
Current-Average-Rectified-Io40A
Reverse-Recovery-Time-trr35ns
Capacitance-Vr-F500pF @ 5V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Product Details
__
250 V, 40 A SWITCHMODE Schottky Power Rectifier
Features
• 250 V Blocking Voltage
• Low Forward Voltage Drop, VF = 0.86 V
• Soft Recovery Characteristic, TRR < 35 ns
• Stable Switching Performance Over Temperature
• Pb−Free Packages are Available*
Benefits
• Reduces or Eliminates Reverse Recovery Oscillations
• Minimizes Need for EMI Filtering
• Reduces Switching Losses
• Improved Efficiency
Applications
• Power Supply
• Power Management
• Automotive
• Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay