FK14X7R1C155K
FK14X7R1C155K FK14X7R1C155K - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
FK14X7R1C155K
FK14X7R1C155K - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: FK14X7R1C155K In Stock
Package-CaseRadial
Capacitance1.5μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Voltage-Rated16V
Size-Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX7R
Lead-StyleFormed Leads - Kinked
Failure-Rate-
Lead-Spacing0.098" (2.50mm)
Height-Seated-Max0.217" (5.50mm)
__
Overview of the FK General (Up to 50V) Series
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay