NSS60201LT1G
NSS60201LT1G NSS60201LT1G - Brand New ON Semiconductor Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
NSS60201LT1G
NSS60201LT1G - Brand New ON Semiconductor Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: NSS60201LT1G In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
SeriesNSS60201LT1G
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.007090 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-3 (TO-236)
ConfigurationSingle
Power-Max460mW
Transistor-TypeNPN
Electric current collectors2A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max60V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce150 @ 1A, 2V
Vce saturation140mV @ 200mA, 2A
Current-Collector-Cutoff-Max100nA (ICBO)
Frequency-Transition100MHz
Pd-Power-Dissipation540 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max60 V
Transistor-PolarityNPN
Collector-Base-Voltage-VCBO140 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO8 V
Maximum-DC-Collector-Current2 A
Gain-Bandwidth-Product-fT100 MHz
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min160
Product Details
__
Low VCE(sat) Transistor, NPN, 60 V, 4.0 A
**ON Semiconductor’s e2PowerEdge family of low VCE(sat) transistors are
• NSV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q101
Qualified and PPAP Capable
• These Devices are Pb−Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS
Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay