LTC1751EMS8-3.3#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LTC1751EMS8-3.3#TRPBF
LTC1751EMS8-3.3#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC1751EMS8-3.3#TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Up
Supplier-Device-Package8-MSOP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyCharge Pump
Frequency-Switching800kHz
Current-Output100mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min2.5V
Voltage-Input-Max5.5V
DESCRIPTION
The LTC®1751 family are micropower charge pump DC/DC converters that produce a regulated output voltage at up to 100mA. The input voltage range is 2V to 5.5V. Extremely low operating current (20µA typical with no load) and low external parts count (one flying capacitor and two small bypass capacitors at VIN and VOUT) make them ideally suited for small, battery-powered applications.
FEATURES
■ 5V Output Current: 100mA (VIN ≥ 3V)
■ 3.3V Output Current: 80mA (VIN ≥ 2.5V)
■ Ultralow Power: 20µA Quiescent Current
■ Regulated Output Voltage: 3.3V ±4%, 5V ±4%, ADJ
■ No Inductors
■ Short-Circuit/Thermal Protection
■ VIN Range: 2V to 5.5V
■ 800kHz Switching Frequency
■ Very Low Shutdown Current: <2µA
■ Shutdown Disconnects Load from VIN
■ PowerGood/Undervoltage Output
■ Adjustable Soft-Start Time
■ Available in an 8-Pin MSOP Package
APPLICATIONS
■ Li-Ion Battery Backup Supplies
■ Local 3V and 5V Conversion
■ Smart Card Readers
■ PCMCIA Local 5V Supplies
■ White LED Backlighting
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay