RSX071VA-30TR
RSX071VA-30TR RSX071VA-30TR - Brand New ROHM Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
RSX071VA-30TR
RSX071VA-30TR - Brand New ROHM Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RSX071VA-30TR In Stock
Contact us
ManufacturerRohm
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesRSX071VA-30
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-Case2-SMD, Flat Lead
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTUMD2
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr200μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If420mV @ 700mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max30V
Current-Average-Rectified-Io700mA
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range-
Vf-Forward-Voltage0.42 V
Ir-Reverse-Current200 uA
If-Forward-Current0.7 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage30 V
Ifsm-Forward-Surge-Current5 A
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay