IMC0805ER1R0J01
IMC0805ER1R0J01 IMC0805ER1R0J01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IMC0805ER1R0J01
IMC0805ER1R0J01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IMC0805ER1R0J01 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerVishay Dale
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIMC-0805-01
ProductRF Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000194 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating180mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height1.25 mm
Length2 mm
Width1.25 mm
Package-Case0805 (2012 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance±5%
Height-Seated-Max0.055" (1.40mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency50 MHz
Inductance-Frequency1μH
DC resistance (DCR)2.13 Ohm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor35 @ 50MHz
Self Resonant Frequency200MHz
Frequency-Test25.2MHz
Maximum-DC-Current120 mA
Maximum-DC-Resistance2.5 Ohms
Self-Resonant-Frequency480 MHz
Q-Minimum35
Product Details
__
Description :
The VISHAY IMC0805ER1R0J01 is a fixed inductor with a 1µH inductance and a maximum current rating of 180mA. It has a maximum DC resistance of 2.13Ω and is packaged in a 0805 SMD package.
Features :
• 1µH inductance
• Maximum current rating of 180mA
• Maximum DC resistance of 2.13Ω
• 0805 SMD package
Applications :
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay