STPS8H100G
STPS8H100G STPS8H100G - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS8H100G
STPS8H100G - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS8H100G In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSTPS8H100
ProductSchottky Rectifiers
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.070548 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr4.5μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If710mV @ 8A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io8A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.81 V at 16 A
Ir-Reverse-Current4.5 uA
If-Forward-Current8 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current250 A
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
■ HIGH JUNCTION TEMPERATURE CAPABILITY
■ LOW LEAKAGE CURRENT
■ GOOD TRADE OFF BETWEEN LEAKAGE CURRENT AND FORWARD VOLTAGE DROP
■ AVALANCHE RATED
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay