C1206C152KFRACTU
C1206C152KFRACTU C1206C152KFRACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C1206C152KFRACTU
C1206C152KFRACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C1206C152KFRACTU In Stock
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingAlternate Packaging
Package-Case1206 (3216 Metric)
Capacitance1500pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesHigh Voltage
Voltage-Rated1500V (1.5kV)
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
ApplicationsSMPS Filtering
Tolerance±10%
Ratings-
Thickness-Max0.069" (1.75mm)
Product Details
__
Type C Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Highlights
Nickel barrier/solder terminations
50 Vdc units can be used in 63 Vdc applications
Tape and reel standard
Surface Mount
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay